گیاهی ترین گیاهی ترین AnzanDigital فروشگاه
صفحه خانگی / دسته‌بندی نشده / آیا مافیای بازار می‌گذارد رنو داستر در ایران ارزان عرضه شود؟

آیا مافیای بازار می‌گذارد رنو داستر در ایران ارزان عرضه شود؟

تا پیش از اعمال تحریم‌ها رنو داستر اولین خودرو شاسی بلندی بود که امید ورود یک خودرو شاسی بلند با قیمت مناسب برای طبقه متوسط ایرانی به بازار را زنده کرده بود. اما با اعمال تحریم ها، تولید داستر با تاخیر مواجه شد و این خودرو برای واردات به نگین خودرو سپرده شد. این شرکت هم این شاسی بلند ارزان قیمت رنو را با قیمت ۹۷ میلیون تومان به فروش می رساند قیمتی که برای یک شاسی بلند ارزان قیمت زیاد بنظر می رسد. اما با این وجود از این خودرو استقبال شده است.

به گزارش اقتصادنیوز، رنو داستر قرار است در ایران تولید شود و بر سر تولید این خودرو هم شرکت رنو مذاکراتی را با ایران خودرو و سایپا انجام داده با اینکه اخباری مبنی بر تولید این خودرو در پارس خودرو منتشر شده اما هنوز این اتفاق قطعی نیست و ممکن است این خودرو در ایران خودرو تولید شود .

رنو داستر در اروپا جزو ارزان قیمت ترین خودروهای بازار محسوب می شود. قیمت مدل پایه این محصول در اروپا ۱۲ هزار یورو است در این مدل پایه از موتور مدل تندر ۹۰ ایران یعنی k4m با قدرت ۱۱۰ اسب بخار استفاده شده است این مدل دیفرانسیل جلو است. مدل لوکس تر این خودرو که دو دیفرانسیل است با همین موتور ۱۴ هزار و ۵۰۰ یورو قیمت دارد.در اروپا داستر با موتور ۱٫۲ لیتری با قدرت ۱۲۵ اسب بخار، اگر دیفرانسیل جلو باشد ۱۶ هزار و اگر دو دیفرانسیل باشد ۱۸ هزار یورو قیمت دارد.با این قیمت ها رنو داستر که در اروپا تحت برند داچیا به فروش می رسد از محبوب ترین خودروهای شاسی بلند ارزان قیمت محسوب می شود که جزو پر فروش ترین ها هم هست.

در ایران و توسط شرکت نگین خودرو، رنو داستر با موتور دو لیتری ۱۳۵ اسب بخاری و به صورت تک دیفرانسیل عرضه می شود. این موتور با اینکه ۱۰ اسب بخار از مدل اروپای این محصول با قوی ترین موتور بنزینی قدرتمند تر است اما مصرف سوخت بیشتری هم دارد. با این همه این مدل را اگر هم تراز مدل ۱۶ هزار یورویی در اروپا بدانیم بدون اخذ تعرفه در ایران قیمتی در حدود ۵۹ میلیون تومان خواهد داشت . این قیمت با توجه به تعرفه ۴۵ درصدی واردات خودرو و هزینه های جاری و سود شرکت در ایران چیزی در حدود ۹۷ میلیون تومان می شود که بدست مشتری ایرانی می رسد.

رنو داستر ترکیبی از توانایی های فنی رنو در زمینه موتور و توانایی ها شریک رنو یعنی نیسان در زمینه خودروهای شاسی بلند است . این خودرو با موتور ۱۲۵ اسب بخاری و در حالت دو دیفرانسیل می تواند عملکرد متوسطی در زمینه جاده های کوهستانی و عملکرد خوبی در جاده های شهری داشته باشد.

تست فنی نگارنده البته با موتور ۱۱۰ اسب بخاری این خودرو در ارتفاعات رشته کوه البرز نشان می دهد خودرو می تواند مسیر کوهستانی و خاکی را طی کند اما زمانی که قرار است اتومبیل از تپه هایی با شیب تند بالا رود موتور ۱۱۰ اسب بخاری کمی برای خودرو ضعیف بنظر می رسد البته این خودرو برای یک خانواده که به دنبال خودروی شهری که توانایی طی کردن مسیر های خاکی و کوهستانی را دارد گزینه مناسبی است اما نباید با موتور ۱۱۰ اسب بخاری از این خودرو انتظار یک خودرو همه جا رو مانند جیپ را داشت.

رنو داستر از نظر فضای داخلی می تواند گزینه خوبی برای یک خانواده ایرانی ۵ نفره باشد از نظر ایمنی هم این خودرو دارای سه ستاره ایمنی اروپا است.گذشته از این بررسی فنی اگر این خودرو در ایران تولید شود قیمتش چقدر خواهد بود.تندر ۹۰ هم اکنون حدود ۶۰ درصدش در ایران داخلی سازی شده داستر هم دارای پلت فرم مشابهی با تندر ۹۰ است از طرفی بسیاری از قطعات خودرو هم یکی هستند این به این معنی است که داستر در صورت داخلی سازی می تواند بسیار ارزان تر از مدل وارداتی البته با موتور ۱۱۰ اسب بخاری عرضه شود.

تندر ۹۰ E2 یا لوگانی که در ایران تولید می شود با مشخصاتی که در بازار ایران به فروش می رسد در بازار جهانی حدود ۱۰ هزار یورو قیمت دارد . که در حدود ۳۷ میلیون تومان می شود. این خودرو هم اکنون توسط ایران خودرو و سایپا ۳۷ میلیون تومان به فروش می رسد و در بازار آزاد ۴۴ میلیون تومان قیمت دارد.

اگر این اتفاق در مورد داستر هم رخ دهد و قیمت جهانی این محصول با قیمت داخلی آن مانند تندر ۹۰ یکی شود در اینصورت این خودرو در مدل پایه می تواند با قیمت ۱۲هزار ۵۰۰ یورو یعنی حدود ۴۶ میلیون تومان و در مدل دو دیفرانسیل ۱۴ هزار ۵۰۰ یورو یعنی حدود ۵۳ میلیون تومان عرضه شود.هم اکنون ارزان ترین شاسی بلند های بازار ایران لیفان ایکس ۶۰ با قیمت ۶۱ میلیون تومان و ام وی ام ایکس ۳۳ با قیمت ۶۶ میلیون تومان هستند . هر دو خودرو هم دیفرانسیل جلو و ساخت شرکت ها چینی با کیفیت نه چندان مناسب هستند.

عرضه داستر اگر در مدل دو دیفرانسیل با قیمت زیر ۶۰ میلیون تومان انجام شود می تواند بازار بسیاری از وارد کنندگان و تولید کنندگان داخلی را بر هم زند برای همین احتمالا مافیای حاکم بر بازار خودرو به راحتی نمی گذارد این خودرو با این قیمت عرضه شود و احتمال دارد قیمت مدل تولیدی این خودرو در ایران به بالای ۷۰ میلیون تومان برسد.  ولی اگر رنو داستر با قیمت زیر ۶۰ میلیون تومان در بازار عرضه شود میتواند اولین خودرو شاسی بلند همه گیر در بازار ایران پس از انقلاب باشد . خودرو شاسی بلندی که اقشار متوسط جامعه توان خریدش را دارند .

درباره admin

مطالب مشابه

لحظه ، لحظه با کربلا

پيش از ورود امام حسين (ع) به کربلا، به عبيدالله بن زياد خبر رسيد که: …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.