گیاهی ترین گیاهی ترین AnzanDigital فروشگاه
صفحه خانگی / وزوان / رفتی و داغ فراقت همه را بر دل ماند٭

رفتی و داغ فراقت همه را بر دل ماند٭

روز دوشنبه ۲۳ اسفندماه سال جاری برای مردم شهر وزوان یکی از تلخ‌ترین روزهای سال بود.

فوت ناگهانی عبدالعلی زینلی یکی از دوست داشتنی‌ترین هنرمندان و فرهنگیان شهر وزوان که بر اثر صانحهء دلخراش رانندگی، چند روزی بستری بود بسیاری از مردم شهر و حتی منطقه را در غمی سنگین فرو برد.

در منطقه‌یی که بسیاری از معلمان را تنها به واسطهء فعّالیت در آموزش و پرورش، با عنوان فرهنگی می‌خوانند، و بسیاری از ایشان حتی بعد از بازنشستگی، دغدغه‌های فرهنگی‌شان را به فراموشی می‌سپارند، زنده یاد عبدالعلی زینلی از آن دست معلمانی بودند که روزگارشان همواره با فرهنگ و هنر عجین بود.

ایشان در طول زندگی پر بارشان در عرصه‌های مختلف فزهنگی، هنری، آموزشی، مذهبی شهر فعالیت داشتند.
اگر بخواهیم از مهمترین بخش‌های زندگی پربار ایشان به اجمال بنویسیم، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

ـ فعالیت ۳۰ ساله ایشان به عنوان مربی تربیت‌بدنی آموزشگاه‌های منطقه، و مربی‌گری در تیم‌های ورزشی شهر وزوان را خیلی از ما به عنوان شاگردان ایشان، با شیرینی تجربه کرده‌ایم.

ساعات ورزشی که ایشان مربی آن بودند به اذعان اکثر قریب به اتفاق شاگردان ایشان، از پرنشاط‌ترین، پر بارترین و خاطره‌انگیزترین ساعات برای دانش‌آموزان بوده.

ـ در بعد هنری، در خلال سالهای دهه ۶۰ و ۷۰ اکثرا در آموزش گروه‌های نمایشی آموزشگاه‌های جهاد و ۲۲بهمن، تمام قد ایستاده بودند و با کمک تعدادی دیگر از دوستان نزدیک خود پای هنرمندانی بزرگ و تکرار نشدنی را به صحنهء تآتر شهر وزوان بازکردند.

زنده‌یاد زینلی از شاخص‌ترین هنرمندان شهر در عرصهء موسیقی بودند و توانایی مثال زدنی در نواختن انواع آلات موسیقی داشتند،
به واسطهء این آشنایی، در آموزش گروه‌های سرود نیز همیشه حرف اول و آخر را می‌زدند و در اکثر مواقع، تنظیم آهنگ گروه‌های سرودی که ایشان آموزش می‌دادند با خود ایشان بود.

ـ در بعد مذهبی که پررنگ‌ترین بعد زندگی ایشان بود، سخنور و مداحی چیره دست در هیئت حسینی شهر وزوان بودند و از هر فرصتی برای آموزش اخلاق و فرهنگ به نوجوانان و جوانان این هیئت بهره می‌بردند.


ایشان همچنین در زمینه تعزیه‌خوانی، جزء کسانی بودند که بعد از سال‌ها رکود در عرصهء شبیه‌خوانی در شهر وزوان، دست در دست زنده‌یاد حاج میرزاحسین رسولی گذاشتند و دوباره این آیین مذهبی را در وزوان احیا کردند.
توانایی ایشان در اجرای نقش‌های گوناگون به حدی بود که بعد از بیماری و خانه نشینی مرحوم محمداسماعیل میرکی، جسورانه قدم در میدان گذاشته و در کمال ناباوری عده‌‌یی، علم مخالف خوانی را به بهترین شکل به دوش گرفتند.

ایشان اولین کسی بودند که به کمک مرحوم رسولی، به آموزش کودکان و نوجوانان توانمند شهر، برای حضور در تعزیه کمر همّت بستند و شاگردان خوبی مانند اسماعیل ثابتی تربیت کردند که هنوز هم اجراهای زیبای آنها در خاطر مردم هست.
و در معنای کامل کلمه، روابط عمومی گروه تعزیه‌خوانی وزوان چه در زمان مرحوم رسولی و چه بعد از ایشان به عهده زنده‌یاد زینلی بود.

ایشان در سال‌های اخیر، در بعد کشاورزی نیز کمک‌های شایانی در زمینه یکپارچه سازی مزرعه نیاله و زمین‌های کشاورزی وزوان و همچنین تاسیس شرکت نیلوفر آبی انجام دادند.

  1. پی‌نوشت:
  2. ٭ عنوان مطلب از وحشی بافقی

 

 

درباره admin

مطالب مشابه

افتخارآفرینی دیگری از فرزندان وزوان، این بار در “کلاس جهانی”

” برنامه ریزی استراتژیک تکنولوژی در سازمانهای کلاس جهانی ” نام کتاب چاپ شده توسط …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.