گیاهی ترین گیاهی ترین AnzanDigital فروشگاه
صفحه خانگی / وزوان / پرونده قنات تاریخی وزوان برای یونسکو ارسال شد

پرونده قنات تاریخی وزوان برای یونسکو ارسال شد

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اردستان، طالبیان ظهر امروز در حاشیه بازدید از شاخص‌ترین قنات دوطبقه جهان در منطقه مون اردستان در جمع خبرنگاران با بیان اینکه حدود ۳۲ هزار اثر تاریخی در فهرست آثار تاریخی کشور به ثبت رسیده، اظهار داشت: ۱۹ اثر تاریخی کشور در یونسکو به ثبت رسیده است. که بعضی از آنها به صورت زنجیره‌ای هستند.

وی با بیان اینکه پرونده ۱۱ قنات تاریخی کشور برای ثبت جهانی به یونسکو ارسال شده، تصریح کرد: از این تعداد ۳ قنات در استان اصفهان و شهرهای اردستان، میمه و وزوان قرار دارد.

قائم مقام سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تصریح کرد: قنات شاهکار دست بشر و نیاکان ما به شمار می‌رود و آب در توسعه پایدار سرزمین ما بسیار تأثیرگذار است.

وی افزود: قنات دوطبقه مون اردستان به عنوان شاخص‌ترین قنات دوطبقه جهان به طول ۳ کیلومتر در بافت شهر قرار دارد، این قنات به گونه‌ای حفر شده که آب قنات بالایی در پائینی نفوذ نمی‌کند و تأمین کننده آب کشاورزی محله مون اردستان و روستای کلک‌آباد زواره است.

به گزارش تسنیم، با حضور ارزیاب یونسکو و قائم مقام سازمان میراث فرهنگی کشور و مسئولان شهرستان، قنات دوطبقه “مون” اردستان، به عنوان شاخص‌ترین قنات دوطبقه جهان مورد بازدید قرار گرفت.

 

درباره admin

مطالب مشابه

افتخارآفرینی دیگری از فرزندان وزوان، این بار در “کلاس جهانی”

” برنامه ریزی استراتژیک تکنولوژی در سازمانهای کلاس جهانی ” نام کتاب چاپ شده توسط …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.